بروزرسانی :21/11/1394 صفحه اصلی اخبار ستاد پیوند ها تماس با ما درباره ما ارجاع اشكال www.Setad-Ehya.ir

حضرت علی (ع) فرموده است : " الامر بالمعروف افضل اعمال الخلق" برترین اعمال خلق امر به معروف کردن است.

 
   جستجو

کلمه کلیدی مورد نظر را وارد کنید

 
    پايان نامه‌ها

عنوان :تذكر لساني و آثار اجتماعي آن
نویسنده :عذرا شهرياري رنجبر
مقطع :سطح دو حوزه (كارشناسي)
چکیده فارسی :

بقيه

عنوان :بررسي حمايت كيفري از حجاب در فقه اماميه و حقوق كيفري ايران
نویسنده :روح الله عباسي
مقطع :كارشناسي ارشد
چکیده فارسی :

معضل بي‌حجابي گونه‌اي از انحاف اجتماعي است كه جامعه ايران با آن روبرو بوده است. در سال‌هاي اخير اين معضل روند رو به افزايشي نيز داشته است. در برخورد با اين معضل از حيث تبيين مفهوم و تعيين قلمرو و نحوه برخورد مشكل وجود دارد. براي جلوگيري از ايجاد فساد در جامعه و برقراري امنيت اجتماعي و فرهنگى، برخورد با كساني كه حجاب را در جامعه رعايت نمي‌كنند لازم مي‌باشد؛ اگر چه از يك منظر در فقه اماميه حاكم اسلامي مي‌تواند كساني را كه حجاب را رعايت نمي‌كنند، كيفر نمايد. قانونگذار ايران نيز به تبع اين امر اقدام به جرم‌انگاري بي حجابى نموده است كه البته تبصره مذكور در ماده 638ق.م.ا. در حال حاضر كارايي لازم را ندارد. اما آنچه در جامعه امروزه ايران مي‌تواندن در جهت كاهش يا به حداقل رساندن بي‌حجابي بسيار مؤثر باشد، اتخاذ تدابير پيشگيرانه غير كيفري است تا سبب نهادينه شدن فرهنگ عفاف و حجاب در افراد جامعه گردد. در اجراي اين امر حكومت، خانواده، رسانه‌ها (بخصوص تلويزيون و سينما) و ترويج سنت امر به معروف و نهي از منكر در ميان آحاد افراد جامعه نقش بسيار مهمي دارند.


بقيه

عنوان :ترجمه و تحقيق كتاب امر به معروف و نهي از منكر از كتاب شريف جواهرالكلام
نویسنده :عذرا حدادان
مقطع :كارشناسي ارشد
چکیده فارسی :

فهرست مطالب مطرح شده در اين رساله عبارت است از:‏ فرضيه امر به معروف و نهي از منكر در قرآن و سنت ـ مراد از معروف و منكر ـ وجوب امر به معروف و نهي از منكر ـ آيا وجوب امر به معروف ‏و نهي از منكر كفايي است يا عيني؟ ـ امر كردن به فعل واجب، واجب است و به فعل مستحب، مستحب ـ نهي از تمام منكرات واجب است ـ ‏شرايط وجوب امر به معروف و نهي از منكر ـ مراتب سه‌گانه انكار (قلب، زبان و دست) ـ وجوب حركت تدريجي از مراتب ملايم‌تر به شديدتر ‏ـ برترين نوع امر به معروف و نهي از منكر، عمل كردن به معروف و ترك منكر است ـ امر به معروف و نهي از منكر در صورتي كه موجب، ‏جراحت يا قتل شود فقط با اجازه امام (ع) جايز است.

 


بقيه

عنوان :امر به معروف و نهي از منكر و آزادي در اسلام
نویسنده :محمد عسكري زاده
مقطع :كارشناسي ارشد
چکیده فارسی :

در اين رساله ديدگاه سنتي از امر به معروف و نهي از منكر پس از تأسيس حكومت اسلامي بانگرش واقعي آن به آزاديهاي فردي، اجتماعي، سياسي و نظارت مردم بر تمام شئون حكومتي‌مطرح مي‌گردد كه جا دارد گزيده‌اي از مطالب ارائه شده در اين رساله، به ترتيب فصول آنها تبيين‌شود. فصل اول: جايگاه معناي تاريخي آزادي در غرب، به آداب و رسوم يونان باستان به مركزيت‌آتن برر مي‌گردد؛ اما در ايران شعار ازادي براي بازگشت به آزادي‌هاي ارائه شده در حكومت‌پيامبر اسلام(ص) و علي بن ابيطالب(ع) مي‌باشد. فصل دوم: بعد از تبيين مفاهيم امر به معروف ونهي از منكر به تعريف‌هاي اصطلاحي آزادي پرداخته مي‌شود، كه متضمن دو تعريف مطلق ومقيد از علماء مسلمان دربارة آزادي است. الف) انسانها را تكوينا كاملا آزاد قلمداد مي‌كنند. ب)تشريعا، انسانها را آزاد از هر كسي و چيزي غير از بندگي خدا مي‌دانند. فصل سوم: هدف از امر به‌معروف و نهي از منكر، تشويق خوبان و تنبيه بدان، كه اهم آنها بيان و انتقاد از اعمال فردي واجتماعي ستمگران و زمامداران بوده است. فصل چهارم: آزادي در اسلام شامل همة شؤون‌فردي، اجتماعي، سياسي، عقيدتي، گفتاري، نوشتاري، فرهنگي و تجاري است. فصل پنجم:اسلام در تعاملات اجتماعي، 1. پذيرش عقيده را ازاد و تحميل آن را غير قانوني مي‌داند. 2. تفكررا آزاد و خدعه و نيرنگ را منكر تلقي مي‌كند. 3. بيان براي ارتقاء خوبيها و انتقاد از پليدي‌ها را آزادو فتنه و براندازي را غير قانوني مي‌داند. 4. فعاليت فرهنگي در جهت تعالي انسان را آزاد، اماتوطئه فرهنگي را غير قانوني معرفي مي‌كند. 5. تجارت در اسلام آزاد لكن ضرر در كسوت‌تجارت به اشخاص و اجتماع غير قانوني است.


بقيه

عنوان :امر به معروف و نهي از منكر از ديدگاه قرآن
نویسنده :سيد عبدالواحد محسني
مقطع :كارشناسي
چکیده فارسی :

اين تحقيق با موضوع «امر به معروف و نهي از منكر از ديدگاه قرآن» در يك مقدمه و شش فصل تنظيم شده است: فصل اول به ضرورت، سابقه، سؤال اصلي، سؤال‏هاي فرعي و مفاهيم موضوع پرداخته است. در فصل دوم، اهميت و جايگاه اين دو فريضه از ديدگاه قرآن مورد بررسي قرار گرفته و به تأييد آيات از طريق روايات، عقل و اجماع پرداخته است. فصل سوم به بيان شرايط و مراتب امر به معروف و نهي از منكر و راه‏هاي شناخت و مصاديق آن‏ها اختصاص دارد. در فصل چهارم، آداب امر به معروف و نهي از منكر و توانمندي آمران و ناهيان مورد بررسي قرار گرفته است. فصل پنجم به آثار و پيامدهاي اين دو فريضه اختصاص يافته است. در فصل ششم، پاسخ به سؤال‏ها و شبهات و نيز علل ترك اين دو واجب اسلامي بيان شده است.


بقيه

صفحه 1 از 1812345678910>صفحه آخر» 

صفحه اصلی اخبار ستاد پیوند ها تماس با ما درباره ما ارجاع اشكال سايت

Copy Right © 2009.All Right Reserved.Designed & Programmed By Matin Rayaneh